Από 17 έως 21 Ιανουαρίου 2022, πραγματοποιήθηκαν στο Πεδίο Βολής Καλού Χωριού, Εκπαιδευτικές Βολές αρμάτων Τ-80U, με το πυροβόλο 125 χιλ. και το συζυγές πολυβόλο 7,62 χιλ. επί επίγειων στόχων, από Μονάδες της ΧΧ Τεθωρακισμένης Ταξιαρχίας.
![CyprusDefense Τ-80U ΚΥΠΡΟΣ](https://cyprusdefense.gr/wp-content/uploads/2022/01/Screenshot_2.png)
Η συγκεκριμένη δραστηριότητα αποτελεί μέρος της επιχειρησιακής εκπαιδεύσεως και σε αυτή συμμετείχαν το μόνιμο προσωπικό της δύναμης, οι συμβασιούχοι οπλίτες και οι οπλίτες που κατατάχθηκαν πρόσφατα και ολοκλήρωσαν την εκπαίδευσή τους.
![CyprusDefense Τ-80U ΚΥΠΡΟΣ](https://cyprusdefense.gr/wp-content/uploads/2022/01/Screenshot_3.png)
Τις βολές παρακολούθησε ο Αρχηγός της Εθνικής Φρουράς, Αντιστράτηγος Δημόκριτος Ζερβάκης, ο οποίος διαπίστωσε το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης και ηθικού του προσωπικού των Μονάδων Τεθωρακισμένων.
![CyprusDefense Τ-80U ΚΥΠΡΟΣ](https://cyprusdefense.gr/wp-content/uploads/2022/01/419a130a84.jpg)
Μείνετε συντονισμένοι στο CyprusDefense για τα θέματα που αφορούν την Κύπρο, την Εξωτερική Πολιτική, τα εξοπλιστικά, τον Στρατό και τα κατεχόμενα.